Get Adobe Flash player
  

Atermit, 1956’da başlayan üretimi ile Türkiye’nin ilk lifli çimento imalatçısıdır. Asbest liflerinin kullanımının sınırlanmasının ve yasaklanmasının ardından Türkiye’deki diğer üreticiler üretimlerini sonlandırmışlardır. Yeni teknolojiye yatırım yapmayı tercih eden Atermit şu anda Türkiye pazarının %100’üne hâkim tek üreticidir.

Lifli çimento levhalar 100 yılı aşkın bir süredir endüstriyel, zirai ve konut yapılarında kullanılmaktadır.  Özellikle asidik ve bazik ortamlarda, nemli iklimlerde metal çatı malzemelerin ömürlerinin kısa olduğu durumlarda lifli çimento levhalar tercih edilmelidir.  Atermit levhalar üretim safhasında hamur halinde oldukları ve sonradan kalıp üzerinde sertleştikler için her türlü forma girebilmektedirler.  Çatıya özel olarak üretilebilen sonsuz aksesuar seçenekleri ile her türlü detayın uygulanmasına olanak tanıyan Atermit, çok yönlü ve ekonomik bir çatı kaplama malzemesidir.

Yeni Teknoloji Atermit” veya “Atermit NT” ismini verdiğimiz ürünümüz tamamen kendi yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda Atermit Oluklu Levhaların en gelişmiş şeklidir.  Asbest (amyant) lifleri yerine kullanılan alternatif lifler sayesinde asbestsiz Atermit levhalar hem daha esnek hem de olası darbelere daha dayanıklı hale gelmiştir.

Asbestli ve asbestsiz levhalara uygulanan darbe testini görmek için aşağıdaki vidyoyu izleyebilirsiniz:

         

Yeni Teknoloji Atermit levhalara koyulan güvenlik şeritleri levhaların olası kırılması anında çatıdaki güvenliği arttırmaktadır.  Her levhanın en ince olduğu kısmına konulan 4 adet polipropilen şerit sayesinde levhaların dayanımı arttırılmıştır.  Yine de montaj veya bakım zamanlarında çatılarda muhakkak güvenlik önlemleri alınarak yürünmelidir.  Bu konuda Atermit Montaj Broşürüne bakılması önerilir.

      

Lifli çimento oluklu levhalar TS EN 494 standardına göre C1Y ve C2Y standartlarındaüretilmektedir. Yanma derecesi ise en üst seviye olan A1 ve TS ENV 1187 standardına göre B-roof (t2) yanmazlık derecesine sahiptir.

Türkiye’de Atermit Lifli Çimento Oluklu Levha ile kaplanan çatılar 1956 yılından bugüne kadar 150.000.000 metrekareyi aşmıştır.